Мурованокуриловецька Районна Державна Адміністрація
Мурованокуриловецький район, Вінницька область

Зміни в законодавстві щодо визначення поняття «мінімальна заробітна плата»

Переглядів: 581

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 06.12.2016 № 1774-VIII (Закон № 1774) викладено в новій редакції визначення поняття «мінімальна заробітна плата» в Кодексі законів про працю України (КЗпП) та Законі України «Про оплату праці» від 24.03.1995 № 108/95-ВР (далі — Закон № 108). 

Так, мінімальна заробітна плата — це встановлений законом мінімальний розмір оплати праці за виконану працівником місячну (годинну) норму праці. Мінімальна заробітна плата встановлюється одночасно в місячному та погодинному розмірах. 

Донині мінімальна зарплата визначалася як розмір зарплати за просту некваліфіковану працю, нижче якого не могла провадитися оплата. З нового року прив’язки до некваліфікованої праці визначення «мінімалки» не містить. 

Донині до мінімальної заробітної плати не включалися доплати, надбавки, заохочувальні та компенсаційні виплати. У новій редакції статті 95 КЗпП цю норму виключено. При цьому заробітна плата, як і раніше, підлягатиме індексації у встановленому законодавством порядку. 

Розмір мінімальної зарплати у місячному розмірі - 3200 грн. - установлено Законом про Держбюджет 2017 (від 21.12.2016 № 1801-VIII). Застосовувати нове визначення мінімальної зарплати, вміщене в КЗпП, слід з огляду на Закон № 108. Його доповнено статтею 3-1, якою визначено гарантії забезпечення мінімальної заробітної плати.

Так, розмір заробітної плати працівника за повністю виконану місячну (годинну) норму праці не може бути нижчим за розмір мінімальної заробітної плати. 

При обчисленні розміру заробітної плати працівника для забезпечення її мінімального розміру не враховуватимуться доплати за роботу в несприятливих умовах праці та підвищеного ризику для здоров’я, за роботу в нічний та надурочний час, роз’їзний характер робіт, премії до святкових і ювілейних дат. 

Натомість інші виплати: як-от надбавка за інтенсивність праці, використання в роботі іноземних мов, можуть ураховуватися. 

Якщо нарахована заробітна плата працівника, який виконав місячну норму праці, є нижчою за законодавчо встановлений розмір мінімальної заробітної плати, роботодавець має провести доплату до рівня мінімальної заробітної плати і виплатити її одночасно з виплатою заробітної плати. 

Також унесено зміни до КЗпП та Закону № 108 щодо визначення системи оплати праці, зокрема, системами оплати праці є тарифна та інші системи, що формуються на оцінках складності виконуваних робіт і кваліфікації працівників. 

Тарифна система оплати праці включатиме: тарифні сітки, тарифні ставки, схеми посадових окладів і професійні стандарти (кваліфікаційні характеристики). 

Мінімальний посадовий оклад (тарифна ставка) встановлюватиметься у розмірі, не меншому за прожитковий мінімум, встановлений для працездатних осіб на 1 січня календарного року. 

Також визначено відповідальність за недопущення до проведення перевірки з питань додержання законодавства про працю, створення перешкод у її проведенні - у трикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення, а при перевірці фактів порушень, зазначених у абзаці 2 частини 2 статті 265 КЗпП — у 100-кратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення.

Олександр ІКОННІКОВ,

головний державний інспектор  

Управління Держпраці у Вінницькій області« повернутися до списку новин