Мурованокуриловецька Районна Державна Адміністрація
Мурованокуриловецький район, Вінницька область

Рада з питань судової реформи схвалила проект Закону України «Про Вищу раду правосуддя»

Переглядів: 554

Рада з питань судової реформи на своєму черговому засіданні схвалила проект Закону України «Про Вищу раду правосуддя». Завданням цього закону є імплементація змін до Конституції щодо правосуддя, які набирають чинності 30 вересня 2016 року.

«Рада з питань судової реформи працювала над проектом Закону «Про Вищу раду правосуддя» майже 5 місяців – враховуючи не тільки підготовку тексту, але й дослідження міжнародного досвіду, узгодження з європейськими експертами, проведення декількох раундів громадських обговорень. Від якісної роботи цього нового конституційного органу великою мірою буде залежати ефективність реформи української системи правосуддя в цілому. Тож наступні необхідні кроки– внесення законопроекту до парламенту та результативне голосування за нього найближчим часом», - зазначив Заступник Глави Адміністрації Президента Україна, Координатор Ради з питань судової реформи Олексій Філатов.

Змінами до Конституції передбачено створення нового органу – Вищої ради правосуддя, яка є колегіальним, незалежним, конституційним органом суддівського врядування, що на постійній основі діє у системі правосуддя України для забезпечення формування та діяльності доброчесного, високопрофесійного, незалежного суддівського корпусу, додержання закону та етики в діяльності суддів і прокурорів.

Утворення Вищої ради правосуддя упорядковує систему органів правосуддя, усуває дублювання  повноважень та створює ефективний, прозорий та аполітичний механізм прийняття рішень щодо суддівської кар’єри.

Як головний орган в питаннях суддівської кар’єри Вища рада правосуддя прийматиме рішення про призначення, звільнення, переведення суддів; надаватиме згоду на затримання судді чи утримання його під вартою чи арештом; ухвалюватиме рішення про тимчасове відсторонення судді від здійснення правосуддя, притягнення судді до дисциплінарної відповідальності.

Вища рада правосуддя складається з двадцяти одного члена, з яких десятьох – обирає з'їзд суддів України з числа суддів чи суддів у відставці, двох – призначає Президент України, двох – обирає Верховна Рада України, по два члени обирають з'їзд адвокатів України, всеукраїнська конференція прокурорів, з'їзд представників юридичних вищих навчальних закладів та наукових установ. Голова Верховного суду входить до складу ВРП за посадою.

Такий склад має забезпечити незалежність та деполітизацію цього органу, представництво в ньому різних частин правничої професії і був підтриманий експертами Ради Європи, ОБСЄ та Венеціанської комісії. Проектом Закону врегульовано порядок обрання (призначення) на посади членів Вищої ради правосуддя за прозорими конкурсними процедурами.

Як прокоментував координатор Ради з питань судової реформи Олексій Філатов, «Рада з питань судової реформи працювала над проектом Закону «Про Вищу раду правосуддя» майже 5 місяців – враховуючи не тільки підготовку тексту, але й дослідження міжнародного досвіду, узгодження з європейськими експертами, проведення декількох раундів громадських обговорень. Від якісної роботи цього нового конституційного органу великою мірою буде залежати ефективність реформи української системи правосуддя в цілому. Тож наступні необхідні кроки – внесення законопроекту до парламенту та результативне голосування за нього найближчим часом».

 « повернутися до списку новин