Мурованокуриловецька Районна Державна Адміністрація
Мурованокуриловецький район, Вінницька область

На Вінниччині відбувся ІІ Міжнародний мистецький фестиваль «Дністровські передзвони»

Переглядів: 58

             Вчора, 8 вересня, у с. Оксанівці Ямпільського району відбувся ІІ Міжнародний мистецький фестиваль «Дністровські передзвони», у якому взяли участь творчі колективи і митці  Вінниччини  та сусідніх громад Республіки Молдова.

Захід проведено в рамках реалізації проекту «Сільський туризм – вірний крок на шляху покращення транскордонного співробітництва між Сороцьким районом (Республіка Молдова) та Ямпільським районом (Україна, Вінницька область)». Проведення Фестивалю стало можливим за ініціативи Інституту розвитку і соціальних ініціатив (ІДІС) «Віторул» м. Кишинева у партнерстві з Сороцькою районною радою і Ямпільською РДА.  Проект співфінансується Європейським Союзом через Програму територіальної кооперації Респубілка Молдова – Україна в рамках Східного Партнерства (ЕаРТС).

На сьогодні у с.Оксанівці мешкає лише 47 жителів. Саме вони є ідейними натхненниками збереження свого села. Невеличка громада об’єднавшись  вирішила саме через розвиток зеленого туризму привернути увагу до свого села.

«Живу тут уже 34 роки. Хоч сама з того берега, але ношу вишиванку і цим горджусь. І люблю своє село Оксанівка. Зараз разом  із нашими сусідами робимо , щоб воно процвітало. Приймаємо туристів. І , знаєте до нас уже їдуть . Понад 300 чоловік  було . Із Латинської Америки, Франції, Італіїї, Хорватії, Болгарії, Іспанії»- розповідає жителька с. Оксанівка Радіка Ясинецька .

Поштовхом цієї справи, кажуть місцеві,  стало  проведення  Міжнародного мистецького фестивалю «Дністровські передзвони». Цьогоріч він зібрав вдвічі більше  відвідувачів та учасників. До Оксанівки з дзвінкими піснями та гучною музикою приїхали  більше десятка творчих колективів. А це, зокрема, вокальний ансамбль  Михайлівської СБК,  народний аматорський ансамбль «Горлиця» Великокісницького СБК, вокальний ансамбль « Весела вулиця» Цекинівського СБК, вокальний ансамбль «Добряночка» СБК, народний аматорський  хоровий колектив«Дивосвіт» РБК, народний аматорський колектив «Дзигівчанка» СБК, фольклорний колектив «Берегиня» СБК, народний аматорський колектив «Калинонька» Петрашівського СБК, громадська організація етномайстерня  «Коло» м. Вінниця та фольклорний ансамбль « Бусуйок» с. Шолкони, Сорокського району.

 «Ми сусіди. В нас дуже багато спільного. І ми раді сюди приїжджати. Тут дуже добрі та щирі люди. З радістю приїдемо на фестиваль і наступного року»- говорить учасниця  фольклорного ансамблю « Бусуйок» с. Шолкони, Сорокського району Алла Істратік.

Крім фольклорних гуртів на фест приїхало багато народних умільців, які представили публіці свої  витвори декоративно-прикладного мистецтва , картини, вишивки та колекції автентичного одягу.

А кожен господар Оксанівки прибрав свою садибу вишитими рушниками та хустинами, старовинними глечиками , макітрами, квітами. На всіх охочих біля воріт чекали щедрі столи наїдків та напоїв.

Частували гостей і на самому  на фестивалі. Місцеві жителі наготували чимало смаколиків. Це і  смачна юшка, запашні пиріжки, вареники  та голубці.

Під час відкриття фестивалю, з вітальним словом та з найкращими побажаннями до присутніх звернулися: голова обласної адміністрації Валерій Коровій, директор департаменту фінансів ОДА Микола Копачевський,  начальник управління культури та мистецтв ОДА Станіслав Городинський, голова Гальжбіївської територіальної громади Андрій Лаврук.

«Перші враження, коли заїздиш в село Оксанівку і бачиш ці привітні оселі та обійстя, сумніву немає, що тут живуть щедрі та роботящі люди. Насправді з цього все і починається. З любові до власної землі, мови , культури. І хоч  ми живемо в складний час випробовування, ми поступово починаємо розуміти, що дуже багато в країні залежить від кожного з нас. Дякую за чудову енергетику і за позитив, який ви даруєте! »- наголосив голова облдержадміністрації Валерій Коровій.

В своїй промові очільник області  акцентував увагу на необхідності подальшого відродження малих сіл, які є носіями культури і традицій українського народу.  

Особливо урочистим моментом свята стало привітання найстаршої жительки с.Оксанівки  93-річної Ольги Харевської. Вона разом із найменшими нащадками  с. Оксанівка відкрили  пам’ятник рятівниці - річці  Дністер. Білу мушлю, як символ порятунку людей від голоду у  1946- 1947 роках  встановили на центральній площі села.

«У той період саме завдяки річковим мідіям з Дністра люди і вижили. І не лише з Оксанівки, яка тоді називалася Флиминдою. А й з сіл, які знаходяться поряд», - наголошує Ольга Харевська.

За її словами, тоді у Дністрі , як на диво, було дуже багато цих молюсків. Люди жили біля річки, там і готували свій вилов.

Авторами скульптури, так званої білої мушлі, стали  молоді творці  із Львова: Василь Лев, Наталья Лейкіна та Сергій Грицанюк.« повернутися до списку новин