Мурованокуриловецька Районна Державна Адміністрація
Мурованокуриловецький район, Вінницька область

Медреформа у 2018-му. Коментар заступника голови райдержадміністрації Валерія Козачишена.

Переглядів: 418

Реформа почалася з 1 січня 2018 року. Водночас великі структурні зміни не можуть відбутися в один день і навіть в один місяць. Медична реформа зачіпає кожну місцеву громаду, сотні медичних закладів, тисячі медичних працівників і кожного пацієнта.

Саме тому команда Міністерства охорони здоров’я розробила детальний план впровадження медичної реформи, де кожен матиме чіткі задачі та достатньо часу для їх виконання на кожному етапі.

Країна занадто довго чекала на медичну реформу, тож зараз наша спільна задача – у 2018 році закласти міцний фундамент для змін і якісно запустити нову первинну допомогу.

Перший квартал 2018 року – час для місцевої влади й медичних закладів первинної ланки на підготовку до впровадження нової моделі фінансування та нових стандартів надання послуг.

Депутати ВРУ вирішили на перехідних період (2018-2019 роки) залишити обидві системи фінансування – медичну субвенцію і прямі виплати за договорами з Національною службою здоров’я України. Тому до початку прямих виплат із Державного бюджету за договорами з НСЗУ заклади первинної ланки (зокрема автономізовані) фінансуватимуться за рахунок медичної субвенції, як і раніше.

Заклади, які не автономізуються та не укладуть договори з НСЗУ, будуть до кінця 2018 року фінансуватися за рахунок медичної субвенції. Відповідно заробітні плати лікарів будуть прив’язані до тарифної сітки.

Медичні заклади зможуть приєднуватися до реформи тільки групами – тобто одразу весь район, місто або ОТГ. Це зумовлено тим, що субвенція виплачується на бюджет і відповідно не може бути скасована повністю для цього бюджету, а не окремого закладу.

Отже, для приєднання до реформи всі заклади охорони здоров’я, які фінансуються з бюджету району, міста або ОТГ, мають бути автономізовані, підключені до електронної системи охорони здоров’я і відповідати Табелю оснащення для надання первинної медичної допомоги.

Підключення до електронної системи охорони здоров’я

Для входження в реформу заклад первинної медичної допомоги має обрати медичну інформаційну систему (МІС) і підключитися до електронної системи охорони здоров’я, яка наразі працює в тестовому режимі.

Коли пацієнти укладатимуть декларації з обраними лікарями, вони реєструватимуть їх у системі. Таким чином НСЗУ зможе оплачувати закладу, де працює цей лікар, ведення кожного пацієнта.

У майбутньому електронна система дасть можливість пацієнтам швидко отримати свою медичну інформацію, а лікарям – правильно ставити діагноз з урахуванням цілісної картини здоров’я пацієнта. Система замінить паперові медичні карти і довідки, лікарі будуть виписувати електронні рецепти, які неможливо підробити.

Створення Національної служби здоров’я

Протягом першого кварталу 2018 року буде створюватися Національна служба здоров’я України – центральний орган виконавчої влади, що реалізовуватиме державну політику у сфері державних фінансових гарантій медичного обслуговування населення. НСЗУ – це національний страховик (оператор), який укладатиме договори з надавачами медичної допомоги, за якими закуповуватиме у них послуги з медичного обслуговування населення.

НСЗУ не володітиме коштами, які виділяються з Держбюджету на оплату послуг медичного обслуговування населення. Гроші зберігатимуться на казначейських рахунках. НСЗУ контролюватиме дотримання умов договору. Якщо йдеться про лікарську помилку, то тут контроль залишається за МОЗ.

Довідково. І квартал 2018 року – початок підготовчого періоду: автономізація закладів первинної медичної допомоги. ІІ квартал 2018 року – старт приписної кампанії. ІІІ квартал 2018 року – запуск Національної служби здоров’я України. Початок укладання договорів автономних закладів ПМД із НСЗУ. Початок фінансування закладів ПМД за новою моделлю.

Початок і кінець ІV кварталу 2018 року – друге і третє «вікно можливостей» для закладів ПМД укласти контракт із НСЗУ. 2019 рік – початок реформи на вторинному рівні (спеціалізована допомога). 2020 рік – початок реформи на третинному рівні (високоспеціалізована допомога). 

 « повернутися до списку новин