Мурованокуриловецька Районна Державна Адміністрація
Мурованокуриловецький район, Вінницька область

Про соціальну допомогу громадянам у 2017 році та пріоритети на 2018 презентувала директор Департаменту соціальної та молодіжної політики ОДА Наталя Заболотна

Переглядів: 397

 

Актуальні питання щодо соціальної підтримки пільгових категорій громадян, внутрішньо переміщених осіб та учасників АТО і членів їх сімей, широко розкрила директор Департаменту соціальної та молодіжної політики облдержадміністрації Наталя Заболотна в ході щопонеділкової апаратної наради голови ОДА Валерія Коровія з керівниками департаментів та служб області.

«Перед нами стояла низка завдань щодо надання допомоги та соціальної підтримки пільговим категоріям громадян, у тому числі учасникам АТО та членам їх сімей, а також внутрішньо переміщеним особам. Так, прийняті Урядом рішення у 2016-2017 роках спрямовані на оптимізацію програми житлових субсидій, своєчасність їх призначення та монетизацію залишків невикористаних субсидій на оплату опалення, що виникли у зв’язку з економним споживанням природного газу та електроенергії. Таким чином, за оновленою програмою житлових субсидій, по області субсидію призначено 365,5 тисяч домогосподарств, що становить 63% від загальної кількості домогосподарств Вінниччини. Середній розмір субсидій на житлово-комунальні послуги в опалювальний період у 2017 році зменшився на 336 гривень у порівнянні з попереднім опалювальним періодом. В той же час громадянами зекономлено частину сум субсидій і на сьогодні 131 тисячі осіб отримали компенсацію на загальну суму 85 мільйонів гривень за програмою монетизації», - зазначила Наталя Заболотна.

Стабільним в області залишається своєчасність призначення та виплати державних адресних допомог та компенсації громадянам, які їх потребують.

Приємним нововведенням стала можливість громадян з березня 2017 року подавати заяву при народженні дитини онлайн, через сайт Мінсоцполітики, якою в області вже скористалося 32 особи.

На цьому Уряд не зупинився та з жовтня було спрощено порядок та скорочено терміни виплати одноразової частини допомоги при народженні у разі подання заяви в електронній формі з використанням електронного цифрового підпису. Така допомога повинна бути призначена та виплачена не пізніше наступного робочого дня.

Безумовно, актуальним завданням для центрального та місцевого рівня органів державної влади було і залишається розбудова системи соціальної підтримки та реабілітації учасників АТО. В області спостерігається збільшення чисельності осіб, які беруть, або брали участь в АТО. У порівнянні з 2015 роком кількість учасників бойових дій збільшилася вдвічі та становить майже 14 тисяч осіб. Аналогічна ситуація відслідковується й по інших категоріях.

Особливу увагу заслуговують сім’ї загиблих (померлих) демобілізованих військовослужбовців. За підтримки обласного бюджету надається одноразова матеріальна допомога сім’ям загиблих (померлих) учасників АТО та особам, які отримали поранення (травму, контузію або каліцтво). З 2017 року збільшено суму цієї допомоги відповідно з 30 тисяч гривень до 60 тисяч та з 10 тисяч гривень до 20.

У 2017 році продовжено здійснення компенсаційної виплати студентам-учасникам антитерористичної операції та їх дітям за навчання на контрактній формі навчання денного відділення вищих навчальних закладів Вінницької області І-ІІ та ІІІ-ІV рівнів акредитації, незалежно від форми власності закладу за рахунок коштів обласного бюджету. Вінниччина єдина область в Україні, яка надає таку допомогу учасникам АТО та їх дітям.

Найбільш актуальним питанням серед вказаної категорії осіб є забезпечення житлом сімей учасників АТО. Так, за рахунок субвенції з державного бюджету в області придбали квартири для 79 сімей з числа загиблих та інвалідів І-ІІ групи.

«Варто зауважити, що право на забезпечення житлом за рахунок коштів державного бюджету мають сім’ї загиблих учасників АТО, які потребують поліпшення житлових умов та перебувають на квартирному обліку. За рахунок коштів державного бюджету для учасників антитерористичної операції здійснюється професійна адаптація. З цією метою органами соціального захисту населення укладаються договори на професійне навчання за обраними учасниками бойових дій спеціальностями. Кількість охоплених цією програмою осіб напряму залежить від налагодженої роботи органів соціального захисту населення на місцях з учасниками бойових дій. Наш контроль з цього боку дозволив охопити цього року на 70 відсотків більше осіб в порівняні з попереднім роком», - додала Наталя Заболотна.

Щодо психологічної реабілітації учасників АТО, то у зв’язку з відсутністю можливостей охопити якісними послугами з психологічної реабілітації учасників АТО за рахунок державного бюджету Департаментом впроваджено власні інноваційні проекти у цьому напрямку. Це і оздоровлення вдів разом з дітьми дошкільного і шкільного віку в санаторії «Авангард», аналогів якого в Україні наразі не має. Це вже традиційний для Вінниччини Літній наметовий табір сімейного розвитку для учасників АТО та їх сімей. А також різноманітні екскурсійні та оздоровчі поїздки для дітей учасників АТО як Україною, так і за її межами.

За результатами оцінки потреб сімей учасників АТО виявлено проблему відсутності сімейного психологічного розвантаження та встановлено, що психологічної підтримки потребують не тільки учасники АТО, а в більшій мірі члени їх сімей, особливо діти.

З метою проведення сімейного дозвілля для учасників АТО та членів їх сімей Департаментом у поточному році ініційовано та проведено більше 300 сучасних розважальних та розвиваючих заходів, в яких взяли участь майже 5 тисяч осіб, з яких понад 3,5 тисячі це діти.

В зв’язку з продовженням окупації Донецької та Луганської областей та анексії Криму відслідковується тенденція до збільшення внутрішньо переміщених осіб у Вінницькій області. В порівнянні з 2015 роком кількість переселених громадян збільшилась вдвічі. З метою підтримки громадян, які перемістилися, їм щомісячно виплачується адресна допомога на проживання, в т.ч на оплату житлово-комунальних послуг. Слід зауважити, що розмір грошової допомоги не перевищує 2400 грн на одну сім’ю. З метою соціальної адаптації та інтеграції внутрішньо переміщених осіб, створення умов для розвитку їх самоорганізації та взаємодопоги Департаментом підтримано низку проектів у співпраці з громадськими організаціями, які займаються питаннями цієї категорії громадян. На увагу заслуговують окремі, які спрямовані на покращення умов проживання, працевлаштування, реінтеграції, розвиток бізнес-навичок переселенців, які показані на слайді.

В 2017 році вжито ряд заходів, спрямованих на вирішення проблемних питань в сфері оплати праці. Це засідання обласної, міських та районних тимчасових комісій з питань погашення заборгованості із заробітної плати (грошового забезпечення), пенсій, стипендій та інших соціальних виплат та щотижневий моніторинг стану боргів із заробітної плати на підприємствах-боржниках та на суб’єктах господарювання, які перебувають у зоні ризику з даного питання. Завдяки вжитим заходам впродовж року повністю виплачено борги на 14 підприємствах області, частково на 5 підприємствах. Також активізовано роботу районних та міських робочих груп з питань забезпечення контролю за додержанням законодавства про працю та зайнятість населення, якими заслухано більше тисячі керівників підприємств та додатково легалізовано більше 2 тисяч осіб.

Заборгованість із заробітної плати станом на 1 січня 2018 року, за оперативними даними, становила 11,8 мільйонів гривень, з яких 32% - борг економічно активних підприємств, решта 67% - заборгованість підприємств-банкрутів. Загалом у грудні 2017 року заборгованість по регіону у порівнянні до попереднього місяця зменшилася на 384 тисяч гривень.« повернутися до списку новин