Мурованокуриловецька Районна Державна Адміністрація
Мурованокуриловецький район, Вінницька область

На Вінниччині триває дослідження тематики військовополонених у роки Другої світової війни – історії Шталагу № 329

Переглядів: 272

 

 

7 листопада, у Вінницькому державному педагогічному університеті ім. М. Коцюбинського відбулося засідання за круглим столом «Пам'ять про Другу світову війну. Забуті жертви» у рамках реалізації історико-краєзнавчого проекту «Повернення в колективну пам'ять суспільства забутих груп жертв ІІ Світової війни Вінницького регіону – Шталагу № 329».

Проект реалізовується громадською організацією «Народний Майдан Вінниччини» спільно з громадською організацією «Німецька молодь в Європі» Північної Рейн-Вестфалії за підтримки обласної державної адміністрації, зокрема, Департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю та Департаменту соціальної та молодіжної політики. Партнером проекту виступив Інститут історії, етнології і права ВДПУ ім. М. Коцюбинського.

?p>Метою проекту є збір та аналіз архівних документів та інших історичних матеріалів щодо забутих жертв Другої світової війни 1939-1945 років на території Вінницької області: радянських військовополонених, які перебували у таборі Шталаг № 329 на території м. Вінниці, та психічнохворих обласної психоневрологічної лікарні ім. академіка О. Ющенка, а також створення за європейською методикою на основі зібраних відомостей спеціалізованої переносної музейної виставки.

 

«Україна опинилася у епіцентрі Другої світової війни: це і величезні людські втрати, і примусове вивезення мирного населення на роботу до Німеччини. Одним з аспектів трагедії було існування програми расової гігієни Т4, по-суті, – знищення всіх тих, хто не міг працювати, а значить – бути корисним Третьому рейху, зокрема, психічнохворих людей. Дана тематика в українській історіографії маловідома і потребує подальшого вивчення», – зазначив декан Інституту історії, етнології і права ВДПУ ім. М. Коцюбинського Юрій Зінько.

За словами керівника проекту, голови громадської організації «Народний Майдан Вінниччини» Таїси Гайди, в радянський час не прийнято було говорити про військовополонених та психічнохворих за часів війни, тому проект актуальний не лише для Вінниччини, але й для України в цілому.

Основними джерелами дослідження в рамках проекту залишаються архівні документи Державного архіву Вінницької області та обласного архіву Служби Безпеки України.

Учасники «круглого столу» змогли поспілкуватися з Ернстом Ройсом, автором книги-бестселеру «У полоні», у якій вміщено відомості про вінницький табір радянських військовополонених Шталаг № 329, а також з Каролін Савчук, керівником педагогічного відділу берлінського музею Карлсхорст щодо концепції європейських музейних виставок.

Проект «Повернення в колективну пам'ять суспільства забутих груп жертв ІІ Світової війни Вінницького регіону – Шталагу № 329», який триватиме близько 3 років, обіцяє бути досить цікавим та насиченим. Без сумніву, краєзнавча робота, співпраця з Інститутом історії, етнології та права ВДПУ ім. М. Коцюбинського, опрацювання низки історичних матеріалів дозволять в повній мірі досягнути поставлених завдань у рамках реалізації проекту та зменшити кількість «білих плям» в історії Вінниччини.« повернутися до списку новин