Мурованокуриловецька Районна Державна Адміністрація
Мурованокуриловецький район, Вінницька область

СТРАХОВИЙ СТАЖ ТА ЯК ВІН ЗДОБУВАЄТЬСЯ

Переглядів: 384

СТРАХОВИЙ СТАЖ ТА ЯК ВІН ЗДОБУВАЄТЬСЯ

             З 1 січня 2004 року набрав чинності Закон України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування” від 9 липня 2003 року №1058-ІV (далі — Закон№1058).

           Важливою новацією цього Закону є те, що наявність стажу прямо пов'язана зі сплатою страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
             До 1 січня 2004 року стаж вимірювався часом роботи (і це був трудовий стаж), після цієї дати — сумою фактично сплачених страхових внесків. Тобто з 1 січня 2004 року враховується не трудовий, а страховий стаж.
Відповідно до абзацу 35 статті 1 Закону №1058, страховий стаж — період (строк), протягом якого особа підлягала загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески. Страхові внески можуть сплачуватись як роботодавцями, так і безпосередньо фізичними особами.
Особи, які сплачують, або за яких сплачуються страхові внески, називаються застрахованими особами.

Перелік таких осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, визначено статтею 11 Закону №1058.
Страхувальниками для таких осіб є підприємства, установи, організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання, а також особи, які відповідно до Закону зобов'язані сплачувати єдиний внесок. Перелік платників єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування визначено статтею 4 Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування” від 08 липня 2010 року №2464-ІV (далі - Закон №2464).
          Страховий стаж напряму пов'язаний з розміром сплачених страхових внесків та обчислюється в місяцях. Повний місяць буде зараховано до страхового стажу, якщо застрахована особа підлягає загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню або брала добровільну участь у системі за умов, що сума сплачених за цей місяць страхових внесків є не меншою, ніж мінімальний страховий внесок.
           Якщо сума сплачених за відповідний місяць страхових внесків є меншою, ніж мінімальний страховий внесок, цей період зараховується до страхового стажу як повний місяць за умови здійснення відповідної доплати до суми страхових внесків таким чином, щоб загальна сума сплачених коштів за відповідний місяць була не меншою, ніж мінімальний страховий внесок.
         У разі, якщо зазначену доплату не було здійснено, до страхового стажу зараховується період, визначений за кожний місяць сплати страхових внесків за формулою:
ТП = Св: В, де:
ТП — тривалість періоду, що зараховується до страхового стажу та визначається в місяцях;
Св — сума фактично сплачених страхових внесків за відповідний місяць;
В — мінімальний страховий внесок за відповідний місяць.
Отже здобуття страхового стажу відбувається шляхом сплати страхових внесків. Пропорційність розрахунку страхового стажу- його важливість, і це не дивно, адже страховий стаж визначає право на отримання виплат різних видів соціального забезпечення ( пенсія по віку, пенсія по інвалідності, допомога по тимчасовій непрацездатності та ін.) та одночасно є одним із основних факторів, що впливають на розмір майбутньої пенсії.
         На сьогодні існує декілька способів перевірки свого страхового стажу і загалом даних, які містяться в персональній обліковій картці:
Перший спосіб. Відвідати будь-яке відділення Пенсійного фонду України з паспортом та ідентифікаційним кодом. Фахівці за кілька хвилин видрукують дані з особистої персональної облікової картки. За наданою випискою можливо перевірити, чи правильно відображається нарахована заробітна плата, чи сплачувався соціальний внесок і ким саме, а також скільки днів страхового стажу було здобуто за той чи інший місяць.
Другий спосіб. Дистанційний, без безпосереднього відвідання територіального управління Пенсійного фонду — на Веб-порталі Пенсійного фонду України за адресою: portal.pfu.gov.ua.. Для цього необхідно пройти процедуру реєстрації користувача на Веб-порталі, яка масимально спрощена та проводиться тільки один раз при особистому зверненні до відповідого територіального органу Пенсійного фонду за місцем проживання. Після цього в будь-який зручний час, не виходячи з дому, з мінімальними затратами часу, можна отримати інформацію зі своєї облікової картки (про страховий стаж, нараховану заробітну плату та сплачені страхові внески з системи персоніфікованаго обліку, починаючи з 2000 року, та ін.). Також наявна можливість отримання багатьох інших додаткових та корисних послуг: пенсійної інформації (для пенсіонерів); формування запитів на попередню підготовку документів; запис на прийом до фахівців Фонду; тощо.« повернутися до списку новин