Мурованокуриловецька Районна Державна Адміністрація
Мурованокуриловецький район, Вінницька область

Пріоритетне завдання обласної екологічної програми - припинення втрат біологічного та ландшафтного різноманіття і формування екологічної мережі

Переглядів: 522

Нещодавно, в прес-центрі департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю обласної державної адміністрації відбулась прес-конференція за участю представників Департаменту агропромислового розвитку, екології та природних ресурсів облдержадміністрації, а саме начальника управління дозволів природоохоронних програм, моніторингу та зв’язків з громадськістю Оксана Швець та начальника управління охорони земель, природних ресурсів та екологічної експертизи Андрія Магери.

Так, під час прес-конференції Оксана Швець розповіла, що на виконання Закону України «Про Основні засади (стратегію) державної екологічної політики України на період до 2020 року» в області розроблена та реалізується Регіональна програма охорони навколишнього природного середовища та раціонального використання природних ресурсів на 2013-2018 роки. За її словами, одним із напрямків програми є припинення втрат біологічного та ландшафтного різноманіття і формування екологічної мережі. Серед інших, даний напрямок передбачає відновлення корінних комплексів природно-заповідного фонду.

Особливе місце серед заповіданих територій області займають парки-пам’ятки садово-паркового мистецтва як спадок паркової та ландшафтної культури України.

Вінниччина налічує 36 таких парків. Зокрема, 11 парків загальнодержавного значення,  парків місцевого значення в області налічується 25.

Шість парків (Чернятинський, Немерчанський, Немирівський, Антопільський, Верхівський, Ободівський) у 1960 році стали першими об'єктами природно-заповідного фонду області. Цінність парків визначає не тільки розмаїття дендрофлори та збережений ландшафт, але й історична та архітектурна складова.

«На сьогодні більшість парків-пам’яток потребують термінових заходів з догляду та відновлення, оскільки насадження зазнали структурних змін. На сьогодні існує потреба в заміні всохлих або сильно пошкоджених дерев, які є основою ландшафту, а самосів призвів до заростання галявин та перекрив перспективи.   

Кошти на розчистку парків періодично виділялись і в попередні роки. Але, саме у 2016 році з ініціативи та за підтримки голови облдержадміністрації прийняте рішення надати такій діяльності системний характер. В першу чергу, вирішено  розчистити парки, користувачами яких є заклади соціальної сфери», - зазначила Оксана Швець.

Роботи фінансувались з обласного фонду охорони навколишнього природного середовища та частково за рахунок місцевих бюджетів. 

Так, у 2016 році були виконанні роботи з розчистки, підсадки та здійснення благоустрою у Пятничанському, Турбівському, Немирівському, Печерському, Антопільському, Спичинецькому, Смілгородському та Северинівському парках. На ці роботи з фонду охорони навколишнього середовища виділено 1 млн. 670 тисяч 800 гривень, які з переходом на 2017 рік освоєні повністю.

У 2017 році Департаментом екології було проведено тендерну закупівлю послуг із відновлення природних комплексів Чернятинського, Михайловецького, Сутиського, Комаргородського, Верхівського, Ободівського парків та парку «Вікторія». Завдячуючи комплексному підходу проведення робіт та проведенню тендерної процедури було заощаджено 780,8 тисяч гривень із запланованих 1 мільйона 652,8 тисяч гривень. Таким чином, на розчистку 7 парків витрачено лише 872 тисячі гривень.

«Окрім того, Департамент агропромислового розвитку, екології та природних ресурсів проводитиме організаційний та методичний супровід робіт із відновлення  у поточному році ще 18 парків-пам’яток садово-паркового мистецтва. Користувачами вже повністю розроблено проектно-кошторисну документацію, наукові обґрунтування, затверджено ліміти на використання природних ресурсів, виготовлено довідки лісопатологів та акти екологічних інспекторів для видалення аварійно-небезпечних дерев», - зауважив Андрій Магера.

Протягом всього терміну проведення робіт Департамент забезпечував посилений нагляд за їх виконанням. Під керівництвом та контролем Департаменту був визначений часовий проміжок та алгоритм дій, були залучені спеціалісти-лісопатологи, користувачам роз’яснено порядок утримання парків, порядок оформлення документів.

Спеціалісти Департаменту постійно проводили обстеження з метою контролю та підведення підсумків першого етапу робіт, а саме: санітарної обрізки, видалення сухостійних, сильно пошкоджених дерев та самосіву. 

Розчистка проходила відповідно до плану та на підставі погоджених Мінприроди України лімітів на використання природних ресурсів у межах парків.

У всіх парках користувачами виготовлені та встановлені інформаційні стенди з довідкою про історичну, природоохоронну цінність об’єктів та джерела фінансування. 

На другому етапі робіт підсаджувались дерева корінних порід та порід ідентичного для кожного парку видового складу. Загалом висаджено біля 10 тисяч молодих дерев.« повернутися до списку новин