Мурованокуриловецька Районна Державна Адміністрація
Мурованокуриловецький район, Вінницька область

Пенсійне забезпечення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи                                 

Переглядів: 463

Пенсійне забезпечення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи

                                

         26 квітня 2016 року минає тридцять років із дня найбільшої техногенної катастрофи в історії людства - аварії на Чорнобильській атомній електростанції. Чергова річниця вкотре нагадує про тисячі співвітчизників, які навіть через роки гостро відчувають на собі наслідки цієї трагедії.

Громадяни, які безпосередньо ліквідовували аварію та її наслідки, є учасниками ліквідації наслідків аварії, пенсійне забезпечення яких здійснюється відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Стаття 10  цього Закону визначає осіб, що належать до учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, а  частина 1 статті 55  - умови надання їм пенсії зі зниженням пенсійного віку. На обліку в Могилів- Подільському  об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Вінницької області перебуває 47 учасників ліквідації наслідків аварії, пенсія яким призначена до вищезазначеного закону, в т.ч. по Мурованокуриловецькому району 19 осіб.

Частина 2 статті 55  визначає умови надання пенсії потерпілим від Чорнобильської катастрофи зі зниженням пенсійного віку, таких в управлінні на обліку 136 пенсіонерів, в т.ч. по Мурованокуриловецькому району 34 особи.

Право на пенсію за віком відповідно до ЗУ “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” мають громадяни, які віднесені до категорій осіб згідно статті 14 вищезазначеного закону, та мають стаж роботи не менше 15 років.  

Пенсійний вік за бажанням особи може бути знижено тільки за однією підставою, передбаченою статтею 55, якщо не обумовлено інше.

         Механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи з 01.01.2012 визначається Порядком обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженим постановою КМУ від 23.11.2011 №1210.

         Даною постановою встановлено мінімальні розміри пенсій:

  • інвалідам — учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС,
  • інвалідам , щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильської катастрофи,
  • для дітей — інвалідів,
  • для непрацездатних членів сім'ї померлого годувальника, які були на його утриманні.  

       Також постановою встановлено розміри щомісячних додаткових пенсій за шкоду заподіяну здоров'ю.

       Пенсія по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання і пенсія у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи за бажанням осіб можуть призначатися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків.    
       Крім того,  даною постановою інвалідам - учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, гарантовано мінімальну пенсійну виплату.
       Так, у разі коли розмір пенсійної виплати (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім пенсій за особливі заслуги перед Україною) не досягає в інвалідів I групи - 285 відсотків, ІІ групи – 255 відсотків, ІІІ групи – 225 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, виплачується щомісячна державна адресна допомога до пенсії у сумі, що не вистачає до зазначених розмірів.
       У разі зміни прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, проводиться перерахунок зазначеної допомоги виходячи з розміру встановленого прожиткового мінімуму. З 1 травня 2016 року прожитковий мінімум для зазначеної категорії осіб буде підвищено на 5,2% і становитиме 1130 грн.
       Спеціалісти Могилів-Подільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області з повагою та увагою ставляться до учасників ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС, роблять усе, щоб дані громадяни відчували підтримку та небайдужість до себе, щоб їх обслуговування відбувалося на високому рівні. Зокрема,  проводиться робота щодо роз'яснення  зазначеній категорії осіб прав на пенсійне забезпечення, інформується про документи, які слід надавати до управління для призначення пенсій.  У разі потреби   надається  допомога у витребуванні документів про стаж роботи та заробітну плату.« повернутися до списку новин